Home » poradnik » Ubezpieczenie samochodu na raty

Ubezpieczenie samochodu na raty

Na dziś dzień masz możliwość sfinansować zakup swego pojazdu na 2 sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank udziela ci niskooprocentowanej pożyczki, ale będzie współwłaścicielem auta dopóki nie spłacisz zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank użycza ci pożyczki bez dodatkowych warunków. Od samego początku jesteś wyłącznym posiadaczem samochodu.
Zależnie od tego, na jaki typ kredytu się zdecydujesz, będziesz zmuszony odnaleźć właściwe zabezpieczenie AC.

Auto z kredytem samochodowym
Jeśli posiadasz kredyt samochodowy, to na pewno zapisy w umowie nakładają na ciebie obowiązek zakupienia ubezpieczenia Autocasco. Musi ono odpowiednio zabezpieczać auto, a ilość przypuszczalnego odszkodowania powinna pokryć wysokość rat, które zostaną do spłaty, czyli powinieneś dobrać propozycję z rozległym zakresem.
Przy doborze adekwatnego zabezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia. W sytuacji, gdy samochód jest nowy z salonu, powinieneś mieć możliwość asekurowania go na taką kwotę, jaka widnieje na fakturach. Zasadne będą także ubezpieczenia, które zagwarantują, że w momencie straty samochodu w początkowym roku zabezpieczenia, dostaniesz refundację jego wartości z dnia zakupu.
•    Zniesienie amortyzacji. Dużo ubezpieczalni uwzględnia amortyzację, nawet w przypadku samochodów całkowicie nowych. Kiedy nie chcesz dopłacać do naprawy auta w razie jego naruszenia, rzetelnie przeczytaj zapisy umowy Auto-casco.
•    Naprawę w ASO. Nie zawsze jest to norma, a w przypadku, kiedy masz nowiutki pojazd to nader znaczące. Naprawianie w Autoryzowanym Serwisie Obsługi zapewnia utrzymanie gwarancji na pojazd plus zrealizowanie wszystkich prac odpowiednio ze standardem producenta.
•    Naprawę na częściach orginalnych, bowiem to, iż wybrałeś reperację w autoryzowanym warsztacie nie znaczy, że do jej zrealizowania pozostaną wykorzystane oryginalne części. Skontroluj zapisy w umowie, bo skorzystanie z części sygnowanych logiem producenta jest ważne w sytuacji, gdy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. Gdy będziesz posiadać opcję wyboru tej ewentualności, wskazane jest na nią zdecydować. W ten sposób w razie zniszczenia albo kradzieży pojazdu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ci odszkodowanie w wysokości wartości pojazdu w dniu jego nabycia.
Miej na uwadze, że wykupując polisę powinieneś oznakować na niej cesję. W ten sposób w razie zniszczenia czy kradzieży auta, odszkodowanie pozostanie przekazane do banku i pokryje dalsze koszty długu.

Auto w kredycie na samochód
Kiedy zdecydowałeś się na kredyt na samochód i poza samą wierzytelnością nie masz innych zobowiązań wobec banku, możesz samodzielnie zdecydować jak ubezpieczyć swoje cacko i czy w ogóle to zrobić. Nie masz żadnego warunku, aczkolwiek warto, ażebyś przemyślał wykupienie Autocasco, nawet jeśli samochód nie był bardzo drogi, a twój kredyt jest nieznaczny.
Dzięki prawidłowo dopasowanej umowie AC, jeśli utracisz pojazd w zdarzeniu drogowym czy w wyniku kradzieży, wypłacone przez firmę ubezpieczeniową naprawienie szkody, będzie mogło uregulować resztkę pożyczki w banku. Nie pozostaniesz toteż bez pojazdu i z kredytem.
Przy doborze dodatkowego ubezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia, gdyż różnorodne zakłady ubezpieczeniowe mogą określić wartość pojazdu  na inne kwoty.
•    Naprawę w warsztacie. W sytuacji pojazdów używanych ich właściciele z reguły posiadają do wyboru alternatywę ich reperacji w warsztacie czy też na bazie kosztorysu. Pod warunkiem, że wybierzesz opcję „warsztat”, twoje auto zostanie naprawione w wyselekcjonowanym zakładzie bezgotówkowo. Po prostu po szkodzie odstawisz je do wskazanego przez ubezpieczalnię mechanika, a później odbierzesz po naprawie. Ubezpieczyciel zajmie się rozliczeniem naprawy bezpośrednio z mechanikiem.