Home » ubezpieczenia » Jak jeździć zimą

Jak jeździć zimą

Czas zimowy na drogach wymaga od właścicieli pojazdów specjalnego przygotowania pojazdu i podwyższonej czujności w trakcie kierowania. Zimową porą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest wielki.
Czy, by bez ryzyka jeździć zimową porą, wystarczy jedynie podróżować wolniej oraz ostrożniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z kilkoma poradami, które usprawnią jazdę pojazdem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach przymusowo trzeba zrobić przegląd pojazdu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część posiadaczy samochodów respektuje tę regułę.
Wskazane jest również zwrócić uwagę na działanie hamulców. W sytuacji, gdy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i spaść z drogi w czasie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimą może doprowadzić do wypadku albo stłuczki.
Najlepiej przed czasem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi najem aut, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem każdego samochodu, kontrolujemy jego stan techniczny, żeby zagwarantować klientom maksymalny komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się autem okresie zimy wydaje się mało istotny, lecz warto pamiętać o jednej regule. Gdy prowadzący będzie nazbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje plus roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie panikować i zbyt żarliwie nie wciskać pedału gazu, dlatego że to może jedynie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    na początku powinno się wyprostować koła,
•    później delikatnie wcisnąć pedał gazu.
•    jeśli auto zacznie się zakopywać, trzeba    dynamicznie wcisnąć sprzęgło,
•    później należy po raz kolejny wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna odwaga jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w ciągu zimy. Należy zachować bezpieczny odstęp, szczególnie w mieście, gdzie dynamizm na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony kierowca powinien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko mając na uwadze niesprzyjające warunki na ulicy, lecz także na zachowanie pozostałych kierowców.
Trudno założyć zachowania wszystkich uczestników ruchu, więc najrozsądniej w okresie zimowym zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od innych pojazdów na ulicy, atencję kierowcy winna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Żeby uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem samochodów dostawczych oraz osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia