Home » ubezpieczenia » Jak wynająć samochód bezgotówkowo z oc sprawcy

Jak wynająć samochód bezgotówkowo z oc sprawcy

Uczestniczyłeś w wypadku drogowym, który nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest chwilowo w naprawie? W sytuacji, gdy samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania, nie musisz się zamartwiać – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt pozostanie pokryty przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy stłuczki.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto uczestniczył w stłuczce wywołanej przez stronę przeciwną i w jej wyniku został wyzbyty środka transportu. Bez znaczenia jest to, do jakich zamiarów prywatnych lub profesjonalnych używasz auta. W sytuacji, gdy ustalisz, że brak samochodu naraża Cię na uciążliwości, masz prawo starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy masz prawo złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela, bowiem takiego rodzaju rozwiązanie w ofercie ma również mnóstwo warsztatów a także auto wypożyczalni. Część z nich poza tym zapewnia tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem auta, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów wprost z zakładem ubezpieczeń winowajcy.

Aby uzyskać zastępczy samochód będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Miej na uwadze więc, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC sprawcy,
  • papier z ubezpieczalni z daną o przyjęciu szkody do likwidacji i ewentualności wynajmu pojazdu.

O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swojego pojazdu na co dzień, ale jedynie wtedy, jeżeli nie masz innego środka transportu. Gdy posiadasz drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj również o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie ma prawa być autem wyższej wersji aniżeli to, jakiego posiadaczem jesteś, a opłata za wypożyczenie nie może przekraczać średniej ceny na rynku.

Okres wykorzystywania z samochodu zastępczego
Prócz tego korzystać z wynajętego auta możesz już od dnia powstania zdarzenia, nawet do momentu odebrania swego pojazdu z warsztatu albo w razie, jak nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego samochodu.
Jeśli TU dowiedzie, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić pełnego zwrotu świadczenia.